PŘÍHLÁŠENÍ | REGISTRACE

Aktuální měna obchodu:
Váš košík je prázdný.

Technické informace

Označení DOT

Datum výroby se vyskytuje mezi informacemi vyraženými na straně pneumatiky. Tvoří součást identifikačního znaku pneumatiky, který požaduje ministerstvo dopravy Spojených států (Department Of Transportation- DOT). Označení DOT používají všichni výrobci pneumatik. První dvě čísla znamenají kalendářní týden a poslední dvě označení roku, ve kterém byla pneumatika vyrobena (např. 0913 – vyrobeno devátý týden roku 2013). Nedoporučuje se používat pneumatiky, které jsou na vozidle více jak 5 let.

Pneumatiky zimní se vyrábí v létě a naopak, berte tedy prosím na vědomí, že pneumatika stará půl roku je prakticky nová. Pneumatika nově vyrobená je skladována v suchých a temných skladech, kde nehrozí riziko poškození pneumatiky UV zářením a povětrnostními vlivy. DOT nepůsobí na homogennost pneumatiky nebo na její rozdílné jízdní vlastnosti. Pneumatika se začne skutečně opotřebovávat až samotnou jízdou. Vliv na její opotřebení mají zejména činitelé jako je UV záření, kvalita komunikace, stav podvozku vozu, nesprávné nahuštění pneu (zde je nutná pravidelná kontrola) a také styl jízdy řidiče.

Typy dezénů

Rozdělujeme na několik základních typů dezénů a to symetrický, asymetrický a směrový.

  1. Symetrický - symetrickou pneumatiku je možno umístit na vozidle na kteroukoliv pozici.
  2. Asymetrický - vnitřní strana dezénu se liší od strany vnější a každá má svoji určitou funkci. Obvykle vnitřní strana zabezpečuje odvod vody a přenos záběrových a brzdných sil na vozovku. Strana vnější zajišťuje jízdu v přímém směru a rovnováhu v zatáčkách. U asymetrických pneumatik nerozlišujeme levou a pravou pneumatiku, pouze má vždy označenou vnější a vnitřní stranu (inside, outside), kterou je třeba při montáži dodržet.
  3. Směrový (šípový) - každá pneumatika má šipkou označen směr otáčení pro jízdu vpřed.

Rychlostní indexy pneumatik